הסטוריה

מאמרים אחרונים | ארכיון | חיפוש

יום רביעי 21 יולי 2010

שוויון האשה בכפר מל"ל


 
כשניגשה הקרן הקיימת להחתמת חוזי החכירה על הקרקעות, בכפר מל"ל כבמושבים ותיקים אחרים, היתה הכוונה להחתים בכל משק את החבר בלבד. במושבים שונים, וביניהם בכפר מל"ל, התקוממו נגד כוונה זו ותבעו שעל החוזים יהיו חתומים, מצד המשק, האיש והאשה יחדיו; או, אם הללו ירצו בכך, שעל חלק מהקרקע יהיה חתום האיש, ועל חלק האשה. לאחר מאבק ציבורי, אמנם הושג הדבר. הד לכך ברשימה ב"דבר" מיום 31 באוגוסט 1932, בשם "נשי כפר מל"ל תחתומנה על החוזים". הרי היא בזה.
מלחמת המושב לזכות חתימת האשה על חוזי הקה"ק נשאה פרי. עם החלטת המושב ("דבר" 2178) לא לחתום על החוזים בלי האשה נתקבלה מאת הלשכה הראשית של הקה"ק הצעה האומרת, שעל החוזים תופיע רק חתימה אחת מצד כל מתיישב ויחד עם זה תצהיר הקה"ק, שאם הדירקטוריון יקבל החלטה לטובת שתי חתימות כפי שהוטל עליו ע"י הועה"פ תתקן גם את החוזים של כפר מל"ל ע"י הוספת חתימה שניה.
באסיפה חברי המושב שהתקיימה במוצ"ש בה התבררה ההצעה הנ"ל הוחלט לדחותה ולא לחתום בלי האשה. משלחת מיחדת: פוגל, זילברג ושפירא, מסרה ביום א' את החלטת האסיפה לקה"ק. אחרי מו"מ ממושך הוסכם: א) הקה"ק מסכימה שבחתימת חוזי החכירה עם המתיישבים בכפר מל"ל יחתמו שניהם, האיש והאשה על שני חוזים מיוחדים לכל משק המורכב ממגרש, כרם ופרדס. הרשות בידי משפחת המתישב לחלק את השטחים ל- 2 חוזים כרצונם הטוב; ב) המושב חותם על הצהרה שהחלטה זו של הקה"ק עומדת בתקפה רק עד החלטת הדירקטוריון של הקה"ק בענין זה.
בערב יום א' בשוב המשלחת התאסף כל המושב ישמחים בנצחונם אישור את ההסכם.

תגובות:
אין תגובות עדיין, היו הראשונים להגיב!

הוסיפו תגובה:
רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.